Вступ
Матеріал курсу "Математичне програмування" дуже тісно пов’язаний з матеріалом курсу "Дослідження операцій" і є логічним його продовженням. Методи математичного програмування є одними з основних методів, які використовує дисципліна "Дослідження операцій".
Методи математичного програмування знаходять застосування при вирішенні багатьох задач. Це задачі, пов'язані з календарним плануванням виробництва, управлінням запасами, з експлуатацією й ремонтом обладнання, а також задачі комплектування штатів. Крім того можна виділити задачі визначення асортиментів продукції, що випускається, розробки довгострокових програм розширення виробництва, проектування мережі складських приміщень у системі оптової торгівлі, а також задачі освоєння нових сфер виробничої або комерційної діяльності шляхом злиття з іншими фірмами або шляхом придбання останніх.
В курсі "Дослідження операцій" ви маєте можливість ознайомитись з основами лінійного програмування, методами розв’язання задач лінійного програмування, теорією двоїстості. "Математичне програмування" є логічним продовженням і пропонує розібратися з наступними двома напрямками:
- важливим окремим випадком задач лінійного програмування – транспортними задачами;
- принципами розв’язання матричних ігор.
Дистанційні курси побудовані таким чином, що дозволяють розібратися з матеріалом кожного з них окремо, але логічно почати з вивчення дисципліни "Дослідження операцій", де розкриваються основні теоретичні положення та передумови використання математичного апарату, а після цього приступати до вивчення матеріалу курсу "Математичне програмування".
Для оволодіння матеріалом курсу студентам необхідні знання вищої математики, зокрема елементів лінійної алгебри, аналітичної геометрії, теорії розв'язання систем лінійних рівнянь і нерівностей, дослідження операцій.
Мета та завдання
Мета викладання дисципліни: формування системи знань з методології та інструментарію побудови і використання різних типів економіко-математичних моделей на прикладі транспортних задач та матричних ігор.
Завдання: вивчення основних принципів та інструментарію постановки задач, побудови економіко-математичних моделей, методів їх розв'язування та аналізу з метою використання в економіці.
Після засвоєння матеріалу навчальної дисципліни студент повинен:
ЗНАТИ:
- типи транспортних задач (ТЗ);
- методи знаходження опорних рішень ТЗ
- принципи розв’язку ТЗ;
- принципи дослідження матричних ігор на наявність сідлової точки;
- принципи розв’язку матричних ігор.
ВМІТИ:
- визначати тип ТЗ
- знаходити опорний план транспортної задачі методами північно-західного кута та мінімального тарифу;
- знаходити оптимальне рішення транспортної задачі методом потенціалів;
- досліджувати гру на наявність сідлової точки;
- проводити спрощення ігор;
- робити графічні ілюстрації та знаходити оптимальні рішення ігор розмірності 2х2, 2хn, mх2;
- розв’язувати ігри довільної розмірності зведенням гри до задачі лінійного програмування.
Автори
кафедра моделювання складних систем
Літвіненко Ольга Анатоліївнакандидат економічних наук, доцент