Вітаю Вас, шановні студенти Сумського державного університету!
Вивчення дисципліни «Гроші та кредит» є необхідною умовою підготовки економістів вищої кваліфікації. Курс «Гроші та кредит» відноситься до природно-наукового та загально-економічного циклу підготовки бакалавра, а також спеціаліста і магістра, зі спеціальностей економічного напрямку. Наповнення курсу матеріалами відповідає освітньо-професійній програмі підготовки бакалавра напряму «Економіка і підприємництво», для студентів спеціальності «Фінанси і кредит».
Курс «Гроші та кредит» має практично-методологічну спрямованість, адже теорія краще засвоюється, коли через практичні завдання підкреслюються основні положення та постулати. Саме тому опрацювання лекційного матеріалу курсу буде проводитись через систему тестування. В процесі вивчення курсу, шановні студенти, Вам буде запропоновано дати відповіді на понад 300 тестових завдань.
Також, Вам буде запропоновано 22 навчальних тренажери та 15 відкритих (проблемних) завдань.
В матеріалі дистанційного курсу багато уваги приділяється практично-прикладним, переважно розрахунковим завданням. Блок матеріалів, пов’язаних з фінансовими розрахунками, має назву – проблемні завдання, або ─ відкриті завдання. Метою проблемних завдань є формування у майбутніх фахівців з економіки системи базових знань і навичок з практики розрахункових операцій у сферах грошового обігу і кредиту, тому вони побудовані таким чином, щоб поступово і всебічно сформувати світогляд щодо конкретних фінансових розрахунків депозитно-кредитних операцій.
Механізми розрахунків, про які йде мова в курсі дисципліни «Гроші та кредит», будуть постійно використовуватись Вами у майбутньому в таких дисциплінах, як: «Фінанси», «Фінанси підприємств», «Економіка підприємств», «Інвестування», «Страхування», «Інвестиційний аналіз», «Фінансовий аналіз», «Економічний аналіз» та в багатьох інших.
Взагалі, можна констатувати, з однієї сторони ─ дисципліна «Гроші та кредит» за своєю суттю є теоретичним фундаментом практичної більшості економічних обчислень, а з іншої сторони ─ є найбільш простим для опанування студентом навчальним предметом.
Як розробник курсу «Гроші та кредит», вважаю, що у світі нової концепції освіти в Україні, яка спрямована більш на самостійну роботу студентів, матеріали дистанційного курсу стануть підґрунтям для успішного самостійного вивчення дисципліни «Гроші та кредит».
З повагою і побажанням успіхів, Ваш викладач Зайцев Олександр Васильович.
Мета та завдання
Метою дистанційного курсу з дисципліни «Гроші та кредит» є розширення й поглиблення знань студентів з теоретико-методологічних засад і організаційно-правового механізму функціонування грошей, кредиту і банків.
Завданням дистанційного курсу з дисципліни «Гроші та кредит» є:
з’ясування сутності, функцій та ролі грошей і кредиту;
механізму функціонування грошової системи в ринковій економіці;
закономірностей функціонування валютного ринку і валютної системи, грошового ринку;
засвоєння ролі, специфіки та практики використання грошово-кредитної політики центрального банку,
розгляд напрямів діяльності банків та небанківських фінансових інститутів щодо грошово-кредитного обслуговування суб’єктів господарювання та населення в Україні.
Предметом є грошова і банківська системи як центральні ланки інфраструктури грошового ринку.
Задачі курсу:
набуття знань, умінь і розвиток навичок самостійної творчої роботи;
одержання розрахункового досвіду, необхідного в роботі кредитно-фінансових установ;
вивчення основ розрахунків депозитно-кредитних операцій, що використовуються в діяльності кредитно-фінансових установ;
виявлення проблем, що виникають під час обчислення грошових потоків та пошук їх вирішення;
закріплення теоретичних знань і перенесення їх у практичну площину.
У результаті вивчення дисципліни студент повинен знати:
основні механізми грошових розрахунків, їх види, особливості використання на практиці;
основи математичного забезпечення розрахункових операцій.
У результаті вивчення дисципліни студент повинен уміти:
аргументувати власну точку зору, проводити розрахунки, узагальнювати, систематизувати й аналізувати фінансові та економічні показники, а також застосовувати отримані знання на практиці.
Автори
кафедра фінансів і кредиту
Зайцев Олександр Васильовичкандидат економічних наук, доцент