Вступ
«Етика юриста» є самостійною навчальною дисципліною, що вивчає моральні норми і принципи у сфері юриспруденції. Її предметом є мораль як регулятор людських відносин, специфіка моралі в професійній діяльності юриста; юридична етика.
Необхідність її вивчення зумовлена тим, що в умовах підвищення ролі та авторитету юридичної професії, формування засад правової, демократичної державності в Україні етичні аспекти та проблеми професійної діяльності юриста набувають не меншого значення, ніж знання законів та механізмів їх застосування. Адекватне сприйняття етичних особливостей юридичної діяльності, засвоєння етичних знань молодими юристами допоможе їм у вирішенні завдань по забезпеченню суворого дотримання законності і правопорядку, розбудови основ правової, демократичної державності, і зрештою – у розумінні меж бажаного, припустимого і неприпустимого у складній сфері життєдіяльності суспільства та людини.
Необхідність вивчення етики юриста зумовлена і тим, що об'єктом юридичної професії є людина. Це означає, що діяльність юриста стосується інтересів людини, її прав і свобод; досить часто пов'язана з втручанням у її особисте життя, прийняттям рішень, що впливають на подальшу долю людини. Тому юрист має добре розуміти і застосовувати на практиці такі основні поняття етичних категорій, як добро і зло, справедливість і обов'язок, совість, честь і гідність.
Мета та завдання
Метою дисципліни «Етика юриста» є залучення студентів до фундаментальних професійних моральних цінностей, перетворення їх у стійкі переконання і мотиви поведінки, пробудження почуття відповідальності за самовдосконалення, формування уміння орієнтуватися у світі людських відносин з позицій гуманізму. Головне завдання дисципліни, на думку автора, – є формування моральної свідомості майбутніх фахівців у сфері правознавства.
Основні завдання курсу:
У результаті вивчення дисципліни студенти повинні
- розкрити поняття та завдання етики, види етичних знань;
- розкрити поняття та види юридичної етики;
- визначити співвідношення права та моралі;
- познайомити з особливостями реалізації загальних принципів моралі у сфері правничої діяльності;
- розглянути проблеми морального вибору у професійній діяльності;
- дати навички і знання ділового спілкування і службового етикету.
знати: як співвідносяться поняття «професійна етика» та «професійна мораль»; основні принципи юридичної етики; сучасні вимоги до юриста і в чому полягає його основний моральний обов’язок; моделі прийняття етичного управлінського рішення; правила ведення ділової комунікації і ділового етикету.
вміти: реалізовувати знання про норми професійної моралі і моральні якості людини в практичному контексті; пояснювати сенс моральних явищ, що виникають у процесі ділової практики; співвідносити юридичні і моральні параметри у практичній діяльності; критично оцінювати власну позицію щодо розуміння справедливості, відповідальності, закону, професійної честі; виховувати в собі стійке неприйняття аморальної альтернативи в будь-якій ситуації.
Автори
Теліженко Людмила Вікторівна
Науковий ступінь: доктор філософських наук.
Вчене звання: доцент.
Перелік курсів, що викладаються:
- філософія права;
- корпоративна культура;
- людинознавство (гуманітарний вимір);
- спецкурс із загальних навчальних компетенцій.
Інформація щодо наукових інтересів: сферою наукових інтересів є філософська антропологія, філософія культури, релігійні духовні практики, містичний досвід, постнекласична раціональність, метафізика тотальності, історія мистецтва, цілісність людини, людинознавство.
Адреса електронної пошти: [email protected]а
Телефон кафедри: +38 (0542) 687-748
Місце знаходження кафедри: корпус К-1 СумДУ (м. Суми, вул. Соборна, 39, ауд. 112).